خانه / ورزش و تربیت بدنی / دانلود مقاله روانشناسی ورزش

دانلود مقاله روانشناسی ورزش

روانشناسی ورزش

روان‎شناسی ورزشی  شاخه‎ای از علم ورزش است که در جستجوی فراهم نمودن پاسخ به سؤالات مختلف در زمینه‎های رفتار انسانی در حیطه ورزش است. از آنجایی که روان‎شناسی به مطالعه رفتار می‎پردازد، بالطبع موضوع روان‎شناسی ورزشی نیز مطالعه حرکات و فعالیت‎های ورزشی در تمام ابعاد از فعالیت حرکتی یک کودک دبستانی تا مسابقات جهانی و المپیک می‎باشد.
اگر چه اهمیّت مسائل روانی در ورزش از چندین سال پیش شناخته شده است با این حال روان‎شناسی ورزشی هنوز دانشی بسیار جوان می‎باشد و در خلال دهه‎های اخیر علاقه و توجه به «روان‎شناسی ورزشی شناختی » افزایش چشم‎گیری یافته است. ابتدا تمام تلاش‎ها در این حیطه معطوف به مردان قهرمان بود اما در سال‎های اخیر این روند متحول شده است و روان‎شناسی ورزشی قهرمانان زن و مرد حرفه‎ای و برجسته افراد شرکت کننده در فعالیت‎های غیر حرفه‏ای را نیز مورد توجه قرار می‎دهد. به عبارتی هدف روان‎شناسی ورزشی کمک به ورزشکاران در تمام رده‎های سنی از نوجوانان تا بزرگسالان است.
امروزه متخصصان فیزیولوژی ورزش از دانش روان‎شناسی ورزشی برای کمک به شرکت‎کنندگان در برنامه‎های باز پروری قلبی استفاده می‎کنند تا آنها بر ترس خود نسبت به از سرگیری و شروع تمرین غلبه کنند. معلمان همچنین با استفاده از دانش روانشناختی ورزشی شیوه توجه به تأثیرات محیطی را که باعث بهبود اجرا می‎شوند، به متعلمان خود می‎آموزانند. دست اندر کاران تیمهای جوانان برای اطمینان از کسب تجارب مثبت از سوی ورزشکاران جوان، از روان‎شناسی ورزشی بهره می‎گیرند. و نهایتاً مربیان در تمام سطوح از تکنیکهای روان‎شناسی ورزشی همچون کنترل هیجان، تصویر سازی ذهنی، هدف گزینی و انگیزش کمک می‎گیرند تا ورزشکاران را در تکامل بخشیدن اجراهایشان یاری دهند. اکنون با پیشرفت علم روان‎شناسی ورزشی، بحث مهارت‎های روانی در اجرای عملکردهای ورزشی از اهمییت بسزایی برخوردار شده است و در حالی که قبلاً به اهمیت آماده سازی جسمانی تأکید می‎شد امروزه قهرمانان هرچه بیشتر بر آماده سازی روانی توجه و تأکید می‎کنند. تجارب کسب شده آنان حاکی از آنست که وقتی در میدانهای بزرگ با قهرمانانی همتراز به لحاظ جسمی‎به رقابت می‎پردازند، سرانجام آمادگی روانی پیروزی را به نفع یکی از طرفین رقم خواهد زد.


مربیان برتر نیز به جنبه‎های آماده سازی روانی ورزشکاران و ضرورت تدارک آن در طول تمرینات واقفند. و بخشی از برنامه آماده‎گی را به آماده سازی روانی اختصاص می‎دهند. با وجود این، آماده سازی روانی تا حدود زیادی مورد غفلت قرار گرفته است که به نظر می‎رسد عمده‎ترین علت این غفلت فقدان آگاهی مربیان در چگونگی آماده سازی روانی ورزشکاران می‎باشد. صاحبنظران ورزش چنین می‎پندارند که ورزش می‎تواند به بازیکنان جوان قدرت اراده‎گری، اعتماد به نفس، نحوه سلوک، برقراری ارتباط با دیگران و تجربه رسیدن به هدفهای مشکل را بیاموزد ولی امروزه می‎دانیم که این قابلیتها به طور خود بخودی به حداکثر نرسیده و رشد نمی‎یابند مگر اینکه ورزشکار تحت آموزش و تمرین مهارت‎های روانی۱ قرار گیرد.

فهرست

مقدمه

روانشناسی ورزشی

مفهوم روانشناسی ورزشی

مهارت های روانی

مقدمه

آیا ورزش می تواند چنین محیطی را فراهم سازد ؟

ضرورت و اهمیت تحقیق

هدف های پژوهش

هدف کلی

هدف های ویژه

فرضیه های تحقیق

یافته های اضافی پژوهش

پیش فرض های تحقیق

متغیر های پژوهش

متغیر های قابل کنترل

متغیر های غیر قابل کنترل

تعریف واژه ها و اصطلاحات تحقیق

ابراز وجود

تعریف عملیاتی

زیر بنای پژوهش

پیش‌فرضهای بنیادی درمان مبتنی بر آموزش ابراز وجود

ظرفیت

کاربردها و فواید آموزش ابراز وجود

عوامل مؤثر بر افزایش افراد فاقد ابراز وجود در ایران

عدم وجود امکانات خود مطرح شدن

خصوصیات افراد منفعل – پرخاشگر در ارتباطات کلامی

ورزش و رشد شخصیت

کارکرد ورزش در زندگی اجتماعی جوانان

ورزش و پیوستگی اجتماعی

پیامدهای روانشناختی ورزش

اهمیت ورزش در اصلاح جوامع و رفع محرومیت‌های اجتماعی

کاربرد ملاک‌های سنجیده‌شده  ابراز وجود در ورزش

برقراری ارتباط اجتماعی

ابراز وجود در موقعیت‌ های خدماتی:

تحقیقات انجام شده در داخل کشور

تحقیقات انجام شده در خارج کشور

جمع‌بندی و نتیجه‌گری از  پژوهش‌ های انجام گرفته

روش پژوهش

جامعه و نمونه آماری و روش نمونه برداری

 ابزار اندازه گیری

روش جمع آوری داده ها

روش تجزیه وتحلیل آماری

پیش‌فرضهای بنیادی درمان مبتنی بر آموزش ابراز وجود

فهرست منابع فارسی

فهرست منابع لاتین

 

 

 

دانلود مقاله روانشناسی ورزش
قیمت : 4900 تومان
فرمت فایل : Word
تعداد صفحه : 140
حجم فایل : 142 کیلوبایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.