خانه / رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری / دانلود مقاله علائم، تابلوها و تجهیزات راهنمایی

دانلود مقاله علائم، تابلوها و تجهیزات راهنمایی

نصب علائم واضح و موثر از جمله ضرورتهای مهندسی راه و ترافیک به منظور بهره وری مناسب از راههای موجود کشور محسوب می شود، جاده ایکه دارای علائم کم و نامناسب است بعنوان یک راه رضایت بخش تلقی نمی گردد، از طرفی استفاده کنندگان از راهها جهت کسب راهنمایی و دریافت اطلاعات مورد نیاز و مقامات مسئول، جهت انجام وظیفه موثر و اعمال قوانین ترافیک، به این علائم متکی بوده و از آنها بعنوان وسائلی که ایمنی تردد جاده ای را افزایش می دهند، استفاده می نمایند.
علائم مذکور نه تنها شامل علامت هائی بر روی پایه ها است بلکه خط کشیها، چشم گربه ایها و سایر تجهیزات ایمنی را نیز در بر می گیرد.
علائم بایستی چنان باشند که بموقع و بطور مشخص راهنمائیهای صحیح را به استفاده کنندگان از جاده ها ارائه نمایند. اینگونه راهنمائیها بایستی غیر مبهم بوده و بسرعت قابل درک باشند. آنها را نباید زودتر از زمان مورد نیاز عرضه کرد زیرا امکان ازیاد بردن آنها هنگام تردد وجود دارد همچنین نبایستی آنها را دیرتر از زمان مورد نیاز عرضه نمود زیرا در این صورت مانورها و عملیات بعدی استفاده کنندگان به مخاطره خواهد افتاد.
انواع علائم و خط کشیهای سواره رو و غیره که مورد استفاده قرار می گیرند بایستی همراه با قوانین مرزوط به خود بکار برده شوند. محدود کردن تعداد انواع علائم موجود به شناخت سریع آنها کمک می کند همچنانکه هماهنگی شکل ، رنگ و حروف بکار برده شده برای هر نوع از علائم نیز برای شناخت سریع آنها مفید است.
این کار باعث ایجاد علائم استاندارد برای مقامات مسئول می شود و در وقت طراحی علائم صرفه جویی می گردد. این عمل همچنین به دادگاهها کمک می کند تا یک مفهوم یکسان به علائم استاندارد بدهند.


فهرست

مقدمه
پیشینه تاریخی
کلیات
عملکرد و طبقه بندی علائم
طرح و کاربرد علائم
استقرار علائم
مطالب مربوط به علائم بازدارنده (حکم کنده)
مطالب مربوط به علائم اخباری (اطلاعاتی)
نوشتار و ارتفاع حروف فارسی
مفهوم علامت ایست و رعایت حق تقدم
نصب علائم ایست و پیش آگاهی
اندازه علائم و اعداد روی آن
روشنایی علائم
خط کشیهای طولی کاربرد و انواع
خط کشی عرضی و انواع آن
فلشها و نوشته ها
خط کشی آزاد راهها
خط نوشته ها
پایه های مسیرنما
مصالح خط کشی
اجرای خط کشی
نگهداری خطوط
منابع

دانلود مقاله علائم، تابلوها و تجهیزات راهنمایی
قیمت : 4900 تومان
فرمت فایل : Word
تعداد صفحه : 75
حجم فایل : 47 کیلوبایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.