خانه / علوم اسلامی / دانلود مقاله ورزش از نظر اسلام

دانلود مقاله ورزش از نظر اسلام

ورزش از نظر اسلام

از روزی که خداوند بشر را خلق فرمود، نیاز به ورزش و تربیت بدنی نیرومند و قوی از جانب این مخلوق به خوبی حس شد چه از جنبه دفاع شخصی و یا کسب معاش و چه از جهت مقابله و رویارویی با طبیعت پیرامونش.
نیاز بشر به ورزش و تربیت بدنی در طول روزگاران همواره وجود داشته و هیچگاه نبود که انسان خویش را از داشتن بدنی سالم و قوی بی نیاز ببیند. هرچه زمان جلوتر می‌رفت به گونه های مختلف، انسان ضعیف از انجام اموری که توانایی لازم را داشته باز می تواند (هر زمان به مقتضای خودش) بعد از ظهر و ترویج شریعت اسلام که این دین همواره پیروانش را به داشتن بدنی سالم و قوی تشویق و ترغیب می کند، مسئله پرورش بدن به منظور برخورداری از روانی سالم در میان مسلمانان جایگاه ویژه ای یافت.
از جمله شعارهایی که اسلام نیز آن را تایید می‌کند این است که:
روح سالم در بدن سالم است. زیرا کسی که دارای بدنی ضعیف و تربیت نشده باشد، حتی به جای آوردن واجبات و عبادات نیز دچار کاستی و نقصان است چه رسد به اینکه بخواهد در محیط اطرافش احقاق حقی بکند و دست ظلمی را از دامن مظلومی قطع بکند.
اگر ما در سیره رهبران دینی از جمله علی (ع) یا حتی پهلوانان نگاه بکنیم در خواهیم یافت که ایشان قدرت بدنی بالا را در راه صحیح و جهت مثبت آن صرف می کردند و نه در راه ظلم به دیگران. در احوال پهلوانان دیده می شود که ایشان معتمد ونقطه اتکا افراد جامعه بوده اند چرا که ایشان توانسته اند معنویت را با قدرت بدنی ممزوج کرده و از ثمره شیرین آن که همانا دستگیری از افتادگان و کمک به بیچارگان باشد بهره ها برده اند ولی متاسفانه مسئله ورزش و تربیت بدنی باآن جایگاه رفیع که از آن یاد شد به صورت حربه تبلیغاتی در دست استعماراگران و دشمنان کشورهای جهان سوم در آمده و بهره هایی که ایشان از تبلیغات ورزش برده اند چیزی نیست جز پر کردن جیبهای خود و به باطل گذرانیدن وقت ارزشمند جوانان.


فهرست
بخش اول

ورزش در لغت و تاریخچه ورزش

ورزش از دیدگاه لغت فارسی

ورزش از دیدگاه لغت عرب

تاریخچه ورزش

بخش دوم

ورزش از دیدگاه ائمه اطهار (س) و علما

نظر ربیع ابن احمد

تربیت بدنی و ورزش از دیدگاه ابن سینا

تعریف ورزش

تربیت بدنی از دیدگاه سید اسماعیل جرجانی

نظر ابن خلدون

سخنانی چند درباره ورزش و تربیت بدنی از مرحوم شهید دکتر بهشتی

سخنانی چند در مورد ورزش و تربیت بدنی از مرحوم شهید باهنر

تعریف ورزش از دیدگاه مرحوم دکتر سید رضا پاک نژاد

بخش سوم

ورزش و اهمیتهای آن

بخش چهارم

ورزش در قرآن

جمع بندی و نتیجه گیری

منابع مآخذ

 

دانلود مقاله ورزش از نظر اسلام
قیمت : 2600 تومان
فرمت فایل : Word
تعداد صفحه : 34
حجم فایل : 28 کیلوبایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.